Inne wpisy

Enhanced teaching, czyli słowo na wakacje dla nauczycieli

Długo się zastanawiałem nad tym wpisem… Jak ugryźć temat. który ma wlać w serca nauczycieli energię na wakacje w takiej ilości, aby po wakacjach ona nadal była w sercu, uzupełniona “zregenerowanymi bateriami”?

Oj trudny temat sobie wymyśliłem…

Dzisiejszy wpis będzie trochę inny niż wszystkie, ponieważ postaram się w nim nakreślić sprawy ważne dla nowoczesnego nauczyciela – drogi, jakimi może podążać edukator, aby uniknąć popadnięcia w monotonię i zmęczenie powtarzalnością pewnych wzorców zawodowych. W dzisiejszym wpisie zajrzę trochę głębiej w to, co można robić, aby praca wciąż przynosiła satysfakcję, a nasz warsztat wciąż ulegał rozbudowie i modernizacji. Zwrócę w końcu uwagę, że ‘typowa’ praca w szkole to tylko jeden z elementów układanki, na jaką, moim zdaniem, składa się obraz nauczyciela XXI wieku.

W takim razie kim jest (lub może być) współczesny edukator?

Tym razem bez spisu treści, aby nie zdradzić tak szybko o czym piszę 🙂

 

1. Inspirator i katalizator zmian

Pierwszą rzeczą, jaką chciałbym szerzej omówić, jest to, jak ważnym jest dla współczesnego nauczyciela wyrażanie swojego zdania na temat panującego obecnie świata. Spójrzmy na obecną sytuację edukacyjną i polityczną z punktu widzenia nauczyciela – czy może on zrobić cokolwiek, aby dostosować ją do swoich przekonań tak, aby przyszłym pokoleniom “żyło się lepiej”? Oczywiście, że może! Współczesny nauczyciel-inspirator to osoba, która swoimi pomysłami będzie zarażała innych; człowiek, który nie boi się krytyki swoich czasem szalonych idei, a wciąż brnie do przodu, pokazując ludziom, że “można inaczej”. Praca w edukacji daje ludziom takim jak ja (i być może ty, czytelniku) ogromny potencjał do przekazywania innym swoich wizji, planów i ambicji – uważam, że należy z tej możliwości korzystać.
Ale o to, jak to zrobić, nie pytaj się tylko mnie! Spójrz na to, ilu nauczycieli i edukatorów w Polsce mówi o potrzebie zmiany systemu oświaty; zobacz na stowarzyszenia i organizacje, które zrzeszają takich “freaków” uważających, że TRZEBA inaczej; dołącz do forów dyskusyjnych w internecie zrzeszających rzeczonych katalizatorów zmian; zobacz, że tacy nauczyciele już żyją na tym padole łez.
Większość z nas, blogerów edukacyjnych, jest właśnie takimi ludźmi – wierzymy, że można inaczej i to właśnie czynimy. Są też ludzie, którzy podejmują się innych działań – spójrz na Marcina Stiburskiego z Gdańska (pozdrawiam!), który stara się  zarazić innych swoją ideą Szkoły Minimalnej; zobacz, ile alternatywnych szkół i placówek edukacyjnych możesz znaleźć w swoim powiecie i województwie; uwierz, że i Ty możesz zachęcić ludzi do pójścia inną ścieżką lub masz moc, aby wspomóc innych ideowców; walcz, krytykuj, dyskutuj, promuj swoje idee – bo jak nie ty, to kto?

2. Autor

Współczesny nauczyciel to, oczywiście, nie tylko inspirator i katalizator zmian. Nowoczesny edukator to także autor – osoba, która tworzy nowe, własne materiały edukacyjne; człowiek, który nie boi się powiedzieć “A ta rzecz w tym podręczniku mi się nie podoba, chcę ją zrobić inaczej!”; autor, który w swym czasie wolnym siada i kombinuje, jakby przekuć swoje pasje (nie tylko zawodowe!) w coś nowego i unikalnego. Jako nauczyciele mamy dostęp do ogromnych pokładów kreatywności, które tylko czekają na wykorzystanie. Tak właśnie zrobiłem ja, rozpoczynając projekt swoich międzyprzedmiotowych kart pracy wykorzystujących Inteligencje Wielorakie; tak zrobiło wiele innych blogerów, którzy razem ze mną biorą udział w akcjach EduWeek; od tego przecież zaczęli swe działania wybitni i poważani w dzisiejszym świecie autorzy podręczników, powieści, filmów… To wszystko siedzi w naszych głowach – jedyne co pozostaje nam to znaleźć ujście dla marzeń. Czy będzie to praca w wydawnictwie, czy darmowe lub płatne publikacje na blogu, czy nawet pisanie powieści lub tworzenie sztuki – to już zależy od osobistych decyzji każdego z nas. Może warto założyć bloga i zacząć tworzyć?

3. Mówca i trener

Ale to wciąż nie wszystko, co może robić nauczyciel, aby rozszerzyć swój warsztat zawodowy i stać się “innym” człowiekiem. Po raz kolejny zwrócę uwagę na rzecz tak często niedocenianą przez nas samych – współczesny edukator, dzięki swojej wiedzy i swojemu doświadczeniu, ma zdolność do tworzenia rozbudowanych i ciekawych wypowiedzi oraz spotkań szkoleniowych i treningowych. Nauczyciel XXI wieku to osoba, która po pierwsze nie boi się przekazać swoich myśli innym (jako wspomniany inspirator), ale też jest gotowa do wystąpienia przed dużą rzeszą ludzi, niejednokrotnie o wiele bardziej doświadczonych niż on sam lub ona sama… i OPOWIADAĆ o swoich pasjach, swojej wiedzy, swoich przeżyciach. Jest wiele okazji, aby tego dokonać – można wyjeżdżać na coroczne Zloty Anglistów, można nawiązywać coraz to szersze kontakty z ludźmi odpowiedzialnymi za organizacje różnych szkoleń i, gdy nadejdzie ten moment, nie schować głowy w piach tylko wykrzyczeć “Tak, przeprowadzę to szkolenie, będzie bombowo!”.  Ja już wiem, że moje tegoroczne doświadczenie – wystąpienie na 5 konferencjach wydawnictwa Nowa Era – dało mi ogromnego boosta do mojej pewności siebie, gotowości do podejmowania nowych wyzwań i, po prostu, spełniania własnych marzeń zawodowych. Wierzę, że warto opowiadać o swoich pasjach. 

4. Podsumowanie

? Inspirator, autor, mówca = Enhanced Teacher! ?

Spełnienie tych trzech, wydaje się prostych warunków, prowadzi do stworzenia nauczyciela XXI wieku – człowieka, który będzie inspirował, tworzył, omawiał… i realizował swoje marzenia oraz pasje. Wierzę, że “nie samymi lekcjami żyje człowiek” – szkoła, czy to językowa czy jakakolwiek inna, to dopiero początek drogi do gwiazd ? … Życzę Wam, abyście i Wy, drodzy koledzy i koleżanki po fachu, podążali tą trasą, której końca często nie widać, gdyż to podróż po tej pięknej ścieżce jest tym, co czyni nas wyjątkowymi ❤️ Udanych wakacji!
Do usłyszenia (i zobaczenia!) już niebawem – ja w wakacje nie zamierzam próżnować, aczkolwiek trochę relaksu też zażyję 🙂

 

Wpis wziął udział w akcji EduWeek #3 – wielkim wydarzeniu, w którym blogerzy publikują różne materiały i wpisy edukacyjne. Motywem przewodnim trzeciej edycji był rozwój nauczyciela 🙂
Zobacz inne wpisy: http://edublogi.pl/eduweek/3/

Udostępnij tego posta dalej!
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
18.06.2019 23:09

Brawo Oskar Rożewicz! Nie można lepiej ująć – bardziej syntetycznie a treściwie – tego, co ważne w funkcji, roli i misji nauczyciela współcześnie. Zgadzam się w 100%. Dodałabym jeszcze ciut więcej o misji wspierania innych, ale temat zadań edukatora dzisiaj to istna rzeka, zatem wszystko przed ..nami:-)

Loading...