Inne wpisy

Umowa o pracę na rok, a awans zawodowy nauczyciela stażysty

Wielu początkujących nauczycieli (stażystów) zatrudnionych w tym roku w szkołach publicznych miało nie lada problem – dyrektorzy, po zawarciu z nimi umowy na rok (z uwagi na organizację nauczania), nie pozwalali na rozpoczęcie stażu na nauczyciela kontraktowego, zasłaniając się tym, iż staż musi trwać dwa lata (a umowa została zawarta na krótszy okres).
Skontaktował się ze mną nauczyciel z podobnym problemem, a ja, po analizie przepisów aktualnie obowiązującego prawa, wysłałem zapytanie do Kuratorium Oświaty w Gdańsku (załącznik 1).
Dziś otrzymałem odpowiedź (załącznik 2).
 
W skrócie: można zawrzeć z nauczycielem stażystą umowę na rok, jednakże to ten nauczyciel musi zdecydować, czy chce rozpoczynać staż (bez gwarancji jego ukończenia) czy nie. Dyrektor nie ma prawa zabronić rozpoczynania stażu (i nie może tym samym odmówić przyznania opiekuna stażu, odbioru planu rozwoju zawodowego i wykonania innych zadań dyrektora w tym zakresie).
Myślę, że warto o tym pamiętać i poinformować pokrzywdzonych nauczycieli i niesfornych dyrektorów o ich prawach i obowiązkach.
 
PS: W świetle prawa odpowiedź z kuratorium to opinia, a nie orzeczenie. Konflikty tego typu (w przypadku, gdy opinia z kuratorium nie przekona dyrektora) może rozwiązać tylko sąd.
Załącznik 1: mój mail do Kuratorium Oświaty w Gdańsku
Załącznik 2: Odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Gdańsku
Udostępnij tego posta dalej!
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Loading...