Artykuły

“Nauczyciele angielskiego” na Facebooku – Zlot Anglistów i moje szkolenie!

Jeśli jesteś nauczycielem języka angielskiego, to z pewnością zastanawiasz się, skąd czerpać inspirację i wiedzę potrzebną do przygotowywania jak najlepszych lekcji, czy to w szkole realizującej podstawę programową, czy podczas zajęć prywatnych 🙂 A może po prostu chcesz poznać rzeszę ludzi, którzy tak jak ty uwielbiają nauczanie języka angielskiego? Jest na to rozwiązanie, które nazywa się grupa “Nauczyciele angielskiego” na Facebooku! Kim są członkowie tej grupy, co robią i co dzieje się na corocznych Zlotach Anglistów?

Spis treści:

1. O grupie “Nauczyciele angielskiego”
a) grupa merytoryczna
b) grupa “kawowa”

2. Zlot Anglistów
a) informacje o Zlocie
b) Zlot 2018 i… moje szkolenie!

1. O grupie “Nauczyciele angielskiego”

a) grupa merytoryczna

 https://www.facebook.com/groups/nauczycieleangielskiego/

Grupa “nauczyciele angielskiego” to ogromne zrzeszenie ludzi, którzy tak jak i ja łączą swoją karierę z nauczaniem i uwielbiają uczyć innych ‘języka Szekspira’ 🙂 To właśnie dzięki tej grupie nauczyłem się wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia lub po prostu nie znałem stanowiska osób doświadczonych w nauczaniu – jako jedną z wielu umiejętności wskażę tutaj ocenianie kształtujące i korzystanie z technologii na lekcji 🙂 Na grupie wciąż coś się dzieje – nauczyciele szukają pomocy osób bardziej doświadczonych (i uzyskują ją w większości wypadków bez zbędnych uszczypliwości, zgodnie z zasadą, iż uczymy się całe życie i ‘kto pyta nie błądzi’), jak również i dzielą się swoimi pomysłami i przemyśleniami na tematy związane z nauczaniem.
Co również ważne, to właśnie tutaj można znaleźć ogromne zasoby materiałów gotowych do wykorzystania podczas lekcji języka (w tym moje karty pracy 🙂 ), a także i poznać osoby gotowe do udzielenia pomocy w przygotowaniu odpowiednich narzędzi, zgodnych z naszymi potrzebami dydaktycznymi!
W końcu też, pisząc prace dyplomowe z zakresu nauczania i/lub językoznawstwa, dzięki pomocy członków tej grupy można w szybkim tempie przeprowadzić badania na bardzo różnorodnej grupie respondentów – czy to rodowici użytkownicy języka, czy to nauczyciele, czy nawet ich uczniowie, o ile wyrażą zgodę 🙂 Możliwości jest mnóstwo – wszystkie są na wyciągnięcie ręki (a właściwie to palca 🙂 )

Grupa w liczbach:

  • założona w 2012 roku,
  • ponad 17 500 członków,
  • 4 cudowne adminki 🙂 ,
  • dziesiątki tysięcy postów,
  • 30 postów dziennie


b) grupa “kawowa”

 https://www.facebook.com/groups/codziennakawa/

Jak wiadomo, nie samym nauczaniem człowiek żyje 🙂 i właśnie dlatego, obok grupy merytorycznej, powołana została do życia grupa “kawowa”, na której można dyskutować na wszystkie tematy niezwiązane z nauczaniem i pracą zawodową. Kupiłeś lub kupiłaś nowy rower? Pochwal się nim na tej grupie! Szukasz nowego telefonu dla siebie lub swojego dziecka? Zapytaj o to na “kawie”! A może po prostu chcesz się pochwalić lub pożalić i znaleźć wsparcie i otuchę? To też znajdzie się w tej grupie 🙂 Codzienna kawa to przepiękna ostoja normalności w obecnie szalonym świecie, gdzie wszyscy troszczą się tylko o siebie, a praca przysłania życie towarzyskie i najzwyczajniejsze szerzenie dobra i pozytywnej energii. Polecam!

2. Zlot Anglistówa) informacje o Zlocie

Ciekawym przedsięwzięciem, realizowanym przez administrację i członków grupy “Nauczyciele angielskiego” jest przypuszczalnie największy Zlot Anglistów w Polsce, pomijając konferencję IATEFL 🙂 Zlot organizowany jest już od 2015 roku i co roku staje się coraz to większym punktem na ‘mapie drogowej’ anglistów szukających wakacyjnych inspiracji. Jest to swoiste spotkanie szkoleniowo-integracyjne (oczywiście zakończone imiennym certyfikatem), które daje nauczycielom nie tylko ogromną dawkę wiedzy, ale i szansę na poznanie fantastycznych ludzi!

Wszystko zaczęło się bardzo nieformalnym zlotem w 2015 w Spale, podczas którego przez kilka dni członkowie grupy organizowali warsztaty i szkolenia z najlepszych możliwych praktyk edukacyjnych w dzisiejszym szkolnictwie… Ale szkolenia to “pikuś”, bo to co się działo po Zlocie to… oj, długo by opowiadać – wystarczy powiedzieć, że tamtego pamiętnego Zlotu odwiedziła nas Policja – tak dobrze się bawiliśmy 🙂 Ktokolwiek powie, że nauczyciele to spokojna i ułożona grupa, niech tylko przypomni sobie nasze wspólne zdjęcie z funkcjonariuszami na służbie!

Kolejne dwa Zloty (w Ślesinie) to wyznacznik profesjonalizacji koncepcji zjazdu nauczycieli i tym samym ulepszenie ideału, zapoczątkowanego w Spale. Przez dwa kolejne Zloty przewinęły się setki osób żądnych wrażeń edukacyjnych i wiedzy, którym nie przeszkadzał czasem ogromny dystans do pokonania lub konieczność szybkiej rejestracji (wszystkie miejsca potrafiły ‘sprzedać się’ jak ciepłe bułeczki w Styczniu!). Mimo rozszerzenia idei i zaproszenia do współpracy wiodących “rekinów” wydawniczych i edukacyjnych, Zlot nie zatracił swojej natury integracji – ale tym razem bez Policji – i pozwolił ludziom z całej Polski na zapoczątkowanie znajomości, które zaowocowały przyjaźniami na lata 🙂

 Tak było podczas zlotu w 2016 roku: https://youtu.be/qlRrjPjmVvs

 A tak w roku 2017: https://youtu.be/GYRnm5P8zh8

 Podczas zlotu wszystkie warsztaty i prelekcje są nagrywane, a następnie udostępniane na kanale na YouTube – warto zajrzeć 🙂   https://www.youtube.com/channel/UCYfOimTaTUcLKDK73bMF42Q/featured

b) Zlot 2018 i… moje szkolenie!

I tak dochodzimy do roku 2018, który to oznacza kolejny zlot i kolejne dni szkolenia i integracji 🙂 Tym razem Zlot odbywa się w Stryszawie (Beskidzki Raj Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy
Stryszawa 667, 34-205 Stryszawa) i trwa 4 dni. Podczas Zlotu spodziewam się jeszcze większej niż do tej pory dawki wiedzy oraz pozytywnej energii, która będzie napędzała mnie przez cały kolejny rok! Tym razem ja również będę miał szansę pokazać “siebie” przed najlepszymi nauczycielami w kraju, prezentując swoją prelekcję pt. “Przykłady zastosowania międzyprzedmiotowych kart pracy wykorzystujących teorię Howarda Gardnera nt. Inteligencji Wielorakich”… A może zorganizuję też mini-warsztaty, podczas których powstaną nowe karty pracy… Czas pokaże 🙂 Wszystkich obecnych na Zlocie serdecznie zapraszam!

Ikona Facebooka autorstwa SimpleIconwww.flaticon.com i użytkowana na podstawie licencji CC 3.0 BY. Pobierz i dostosuj własne ikony różnych mediów z https://www.flaticon.com/packs/simpleicon-social-media
Wykorzystane obrazy pochodzą z bazy pixabay.com i są użytkowane na podstawie licencji CC0. Zdjęcie ze Zlotu pobrane z Facebooka.
Udostępnij tego posta dalej!
Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Loading...